خوشبختانه بیشتر ما جزو این دسته نیستیم و احساس خوبمان نسبت به خودمان آن قدر زیاد هست که شاد باشیم. یکی از قوی ترین راه های کسب عزت نفس از طریق تأیید جامعه است. این مسأله شبیه این است که دیگران به ارزشمندی ما رأی اعتماد بدهند. به بیان دیگر، دیگران ارزش ما را ارزیابی می کنند. روان شناسان معتقدند که افراد محبوب همیشه حد وسط هستند و نظرهای گروه را بدون هیچ تعصبی روی افکار خود، به خوبی قبول می کنند. همچنین آنها تواناییهای اجتماعی ای دارند که بتوانند روابطی طولانی و ماندگار با دیگران ایجاد کنند. تفسير تحقیقاتی که درباره محبوبیت انجام شده اند کم است ولی تا حدودی شناخته شده است. افراد محبوب دوست دارند که دیگران را جذب کنند و الگویی برای تقلید ما هستند. آنها اغلب رهبر هستند. در محیط کاری رییسی که محبوب کارمندانش است اغلب سود بیشتری می برد تا کسی که این گونه نیست. کارمندان او غیبت کمتری دارند، انگیزه بیشتری دارند، تنش هایشان پایین است و بهره وری بالایی دارند.

اغلب این افراد فرزندان آخر خانواده هستند. آنها توانایی های اجتماعی خود را بیشتر پرورش می دهند زیرا فرصت بیشتری برای ارتباط با خواهر و برادران خود دارند. پسرهایی که نزد خانواده محبوب نیستند، این مسأله را با دعوا با همسالان خود و قلدری جبران می کنند. از سوی دیگر دخترها رو به بی بندوباری می آورند تا مورد تأیید دیگران باشند. دکتر فیلیپ زیمباردو این پدیده را توانایی فیزیکی دستیابی توهمی از امنیت روانی می نامد. دانشمندان اجتماعی نشان داده اند که کودکان می توانند محبوبیت خود را ارتقا بدهند. مهارت هایی مانند گوش کردن و دیگر تکنیک های ارتباطات اجتماعی به کودکان مقطع سوم و چهارم آموزش داده شد. نتایج آن ها دیگر نظرها را رد کرد. کودکانی که آموزش داده شدند، بهتر با همسالان خود ارتباط برقرار می کردند، توجه بیشتری نشان می دادند، وقتی کسی با آنها صحبت می کرد با توجه و دقت بیشتری به حرف هایش گوش می سپردند و دیگر رفتارهایی که میزان محبوبیت افراد را بالا می برد.


متغیر پیشنهادی برای انتخاب موضوع پروپوزال پایان نامه روانشناسی :

عزت نفس – محبوبیت – مهارت های ارتباط اجتماعیما می توانیم جدیدترین و بهترین موضوعات پایان نامه و پروپوزال و مقاله را درباره مبحث بالا برایتان طراحی کنیم.

تماس با ما:

پیشنهاد موضوعات جدید پایان نامه روانشناسی و مشاوره و انجام حرفه ای پروپوزال :

  09011853901

satreaval12@gmail.com


گفتگوی مستقیم با ما در تلگرام

دانلود رایگان کتاب بانک موضوع پایان نامه و پروپوزال در کانال تلگرام


هزاران پروپوزال جدید اینجاست ... کلیک کنید