بین دانش آموزان چه کسی بالاترین نمره را بگیرد. میان رؤسا چه کسی در آمد بیشتر با شرکت بزرگتری دارد؟ بین دختران پسرنما کدام یک سرسخت تر است؟ در مورد حیوانات مسأله مشخص است. پرنده ها به طور کلی همدیگر را اندازه می گیرند تا تعیین کنند که کدام یک بر دیگری برتری دارد. تسلط یابی - تسلط پذیری احتمالا اساسی ترین بخش ارتباطات تمام موجودات - کوچک یا بزرگ است. در فرهنگ غربی رفتارهای مظلومانه خیلی قبول کردنی نیستند. ما تلاش داریم که با عباراتی مانند «جلو برو» یا «اسم مرگ رو نیار» که البته همگی بیانگر میزان ارزشی هستند که ما برای تسلط یابی شخصی در باورهایمان قائل هستیم، فرزندانمان را به جلو برانیم. تفسیر یکی از سوال هایی که سال ها ذهن دانشمندان را مشغول می کرد این بود: «آیا ویژگی سلطه گری موروثی است یا آموختنی؟» میان حیوانات تا میزان زیادی موروثی است. ولی در مورد بشر به نظر می رسد که ژنها نقش کمرنگی در جسارت یا خجالت افراد دارند.

این ویژگی ها بیشتر بر اساس الگوبرداری از پدر و مادر و یا همسالان شکل می گیرد. در هیچ جایی نقش متقابل سلطه گری و سلطه پذیری بیشتر از ازدواج - مهم ترین ارتباط بشر - بررسی نشده است. این جا تقریبا همیشه یکی از همسران هست که میزان سلطه گری یا سلطه پذیری بالاتری داشته باشد. البته این به آن اندازه ای که در تصور ماست، جدی نیست. تا زمانی که عشق و احترام دو نفره وجود دارد، همسران از این که نقش احترام آمیز همدیگر را بپذیرند خوشحال هستند و با آن مشکلی ندارند. کودکان نیز نگرش خود را از والدینشان دریافت می کنند. آنها از رفتارهای والدین خود الگوبرداری کرده، این رفتارها را به مثابه رفتار مرسوم می پذیرند و پس از ازدواج نیز همین رفتارها را پیش می گیرند. مطالعات خانواده ای که دکتر هزور اینگرسول در دانشگاه کرنل انجام داد حاکی از آن است که پسرانی که پدران سلطه گری داشتند تمایل دارند که در خانواده های خود جا پای پدرشان بگذارند. همین طور اگر دختری در خانواده ای رشد کرده باشد که مادرش کیمرو باشد، در زمان مشکلات، او هم به چنین رفتارهایی باز می گردد و به همان شیوه عمل می کند.


متغیر پیشنهادی برای انتخاب موضوع پروپوزال پایان نامه روانشناسی :

سلطه گری - سلطه پذیری - رفتارهای والدین – الگو پذیریما می توانیم جدیدترین و بهترین موضوعات پایان نامه و پروپوزال و مقاله را درباره مبحث بالا برایتان طراحی کنیم.

تماس با ما:

پیشنهاد موضوعات جدید پایان نامه روانشناسی و مشاوره و انجام حرفه ای پروپوزال :

  09011853901

satreaval12@gmail.com


گفتگوی مستقیم با ما در تلگرام

دانلود رایگان کتاب بانک موضوع پایان نامه و پروپوزال در کانال تلگرام


هزاران پروپوزال جدید اینجاست ... کلیک کنید